Archiv‎ > ‎léta Páně 2017‎ > ‎

Na tý louce zelený

přidáno: 2. 1. 2017 14:14, autor: Předseda KDK Kroměříž   [ aktualizováno 28. 2. 2017 16:37 ]
Ranní generálka 28. 2. 2017 v 10.00 hodin za
50,- Kč v Domě kultury v Kroměříži

Konzervatoř P. J. Vejvanovského a Dům kultury v Kroměříži uvádějí studentský muzikál Járy Beneše Na tý louce zelený. V úterý 28. února od 19.00 v divadelním sále Domu kultury se můžete těšit na humorný příběh z prvorepublikového venkova se spoustou  dnes již zlidovělých hitů jako Já bych chtěl mít tvé foto či Véno, Venoušku  v podání studentů pěveckého oddělení konzervatoře. Hraje Studentský symfonický orchestr Konzervatoře pod vedením dirigenta Jiřího Kadavého. Účinkují: Pavel Jurtík j. h., Lucie Krupíková, Alena Jašíčková, Eliška Vomáčková, Klára Řiháková, Natálie Knopová a další. Režie představení: Antonín Valenta.

OBSAH:

Alena Skalická se vrací po studiích na své panství, které zatím spravoval její strýc, Vojtěch Skalický. Jeho pravou rukou je lesní inženýr Jiří Miláček. Alena s sebou přivádí profesora Václava Bulfínka, který má statky zmodernizovat a sňatkového podvodníka Gustava Horowitze, jenž se jí vlichotil a nechal se najmout do jejích služeb. Dívka stroze odbude slavnostní přivítání a projeví nedůvěru k dosavadnímu způsobu hospodaření. Po nedorozumění opustí inženýr spolu s propuštěným hajným své místo. Profesor Bulfínek se zamiluje do Hanči, dcery hajného Štětivce. Alena je zmatená, ale s Jiřím se smířit nedokáže. Aby posílila jeho žárlivost, oznámí své zasnoubení s profesorem, přestože on se uchází o jinou. Ale nakonec jak zamilovaní, tak i všichni ostatní, najdou k sobě cestu.

 KDO TO BYL JÁRA BENEŠ?

 Jára Beneš se narodil v Praze ještě za Rakouska-Uherska 5. června 1897. Studoval nejprve na technice, ale díky svému talentu jej přijali ve 22 letech jako mimořádného posluchače na pražskou konzervatoř, kde učil skladatel Oskar Nedbal. Díky úžasnému hudebnímu talentu patřil k vyhledávaným a velice úspěšným autorům své doby, navíc s puncem pohotového a erudovaného klavíristy. Jeho soukromý život ovšem zůstal shodou mnoha okolností doslova utajený. Zato jeho hudební odkaz je bohatý a dodnes žijící v povědomí ctitelů českého žánru. První velký úspěch s filmovou hudbou mu přinesla spolupráce s režisérem Karlem Lamačem a Vlastou Burianem. Bylo to v roce 1930 ve slavném filmu „C. & K. polní maršálek“.Po triumfu v tomto filmu se stal Jára Beneš nejvyhledávanějším skladatelem. Napsal potom hudbu k 52 filmům. Připomeňme ty nejslavnější: „To neznáte Hadimršku“, „Anton Špelec“, „Dobrý voják Švejk“, atd. Nejslavnější opereta Járy Beneše se jmenuje „Na tý louce zelený“. Měla premiéru v roce 1935 v nuselském Tyláčku a byla úspěšně uváděna i v zahraničí: Rakousko, Belgie, Německo, USA, atd. V roce 1936 ji zfilmoval Karel Lamač.

Jára Beneš se v roce 1945 přestěhoval do Vídně. Změnil si jméno, lépe řečeno, používal pseudonym Peter Brandt. Ve Vídni uvedl, mimo jiné, i svou velice úspěšnou operetu „Na tý louce zelený“ a napsal ještě asi pět děl. Tam také 10. dubna 1949 zemřel. V historii české melodické populární hudby si právem získal nepřehlédnutelnou a zaslouženou pozornost.

Rezervace na tel. 604 843 102 nebo email: predseda@kdk.kromeriz.cz
Comments